Plstění nebo filcování? Nad touto otázkou jsme si chvíli lámali hlavu. Ale opravdu jen chvíli. Za starých časů bychom museli zavítat do knihovny a odpověď najít v knihách. Dnes stačí pár kliků a ….. máte to!
Plstění je totéž co filcování. Žádný rozdíl. Plstění je české, filcování má původ v německém „filzen“. Plstění zahrnuje různé výtvarné techniky, při kterých pracujete s ovčím rounem nebo plstí. Existují tři základní techniky – plstění suché, plstění mokré a nuno plstění. Jsem si jistá, že alespoň s jednou technikou jste se již setkali (i když jste o tom možná neměli ani tušení). Vlněný svetr. Vzpomínáte? Vypraný na vyšší teplotu, než bylo doporučeno a výsledkem byla jakási plstnatá sraženina. A to jste ani netušili, že kreativně tvoříte!
My se zaměříme na suché plstění čili filcování, nebo také plstění jehlou. V podstatě se jedná o mechanické zpracování ovčího rouna plstící jehlou. Díky miniaturním zoubkům, kterými jsou jehly opatřeny, dochází při vpichování k zaplétání vláken a rouno tak získává požadovaný tvar ( dříve či později požadovaného tvaru dosáhne, vydržte).
Filcování je vhodné i pro začínající kreativce a pro ty, kteří zkrátka musí zkusit všechno. Co když mě to chytne…. Nepotřebujeme k tomu žádnou složitou výbavu. Vystačíme s polystyrenovou, kartáčovou nebo pěnovou podložkou (stačí i houbička na nádobí), plstící jehlou, ovčím rounem a můžeme začít. Opakovaným vpichováním jehly se vytvoří pevná hmota, kterou můžeme použít na další tvoření. Můžeme vyzkoušet i vpichování do forem, jako jsou různá vykrajována, formičky nebo originální plastové formy na plstění.
Pomůcky pro filcování najdete v prodejně Mozaika Znojmo.
Pokud plstění propadnete, propracujete se k postavičkám, ozdobám, začnete tvořit brože, šperky a mnoho dalšího. Připravte se ale na bolavá bříška prstů, ale výsledek bude stát za to. Zaplstěná vlna je příjemná a hebká na dotek a pro tvoření se přímo nabízí, obzvláště v těchto chladných zimních měsících.
Fotonávod
Commentaires